Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Novinka zo sveta financií: Mimoriadne splátky úveru bude možné uskutočniť mesačne a bez poplatku

Pridané: 20.7.2023

Národná rada Slovenskej republiky na svojej poslednej schôdzi schválila zmenu, ktorá umožní klientom splácať hypotéku mimoriadne raz mesačne od septembra tohto roku 2023. Doteraz bolo možné bez poplatku robiť takéto splátky len raz do roka, a to pri výročí fixácie sadzby. Zmenou zákona o úveroch na bývanie sa tento limit navyše zvýši z 20 percent zostávajúcej istiny na 30 percent ročne, a to nezávisle od výročia fixácie sadzby.

Avšak, banky upozorňujú, že na túto zmenu budú musieť upraviť svoje informačné systémy a každomesačne sledovať splatené mimoriadne splátky. Práve kvôli tejto zmene môže klientom chýbať jasná predstava o výške splátky na nasledujúci mesiac alebo konečnej splatnosti hypotéky. Banková asociácia poukazuje na možnosť, že klienti budú musieť rozhodnúť, či znížia výšku splátky a ponechajú pôvodnú splatnosť, alebo zachovajú výšku splátky a upravia konečnú splatnosť. Táto nová možnosť mesačných mimoriadnych splátok môže zmeniť prístup k anuitnému splácaniu úveru, avšak názory bankových analytikov sa líšia.

A kto poplatky zaplatí? Zrejme nám hrozí riziko možného zvýšenia úrokov pre všetkých klientov. Tak to bolo aj v prípade poisťovní. Žiaľ dopad tejto legislatívnej úpravy zasiahne zrejme všetkých klientov. Alebo, že by NIE?  

Ako túto zmenu ocenia naši klienti, sa dozviete už čoskoro v prieskume, ktorý pripravujeme na sociálnych sieťach. Budeme radi, ak sa zapojíte aj vy. Vopred ďakujeme. 

Autor: Mária Cillerová, RSc., Zdroj: Forbes