Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ako podať daňové priznanie k dani z príjmov?

Pridané: 6.3.2023

Termín podania do 31.3.2023!

 

Viete ako zdaniť predanú alebo prenajatú  nehnuteľnosť za rok 2022? Všetky informácie nájdete v našom článku.

V zmysle platnej legislatívy je daňovník povinný  podať daňové priznanie k dani z príjmu:

  • pri predaji nehnuteľnosti, ktorej bol vlastníkom po obdobie kratšie ako päť rokov a nehnuteľnosť bola nadobudnutá po 1.1.2011. Lehota sa začína počítať dňom vkladu do katastra nehnuteľností.
  • pri prenájme nehnuteľnosti – bytu, domu

Ako vypočítať výšku dane?

Daň vo výške 19% alebo 25% (v závislosti od výšky základu dane pri fyzických osobách – nepodnikateľoch) zaplatíte z rozdielu medzi predajnou cenou a nadobúdacou cenou, za podmienky, že predáte nehnuteľnosť so ziskom. Rozdiel medzi predajnou a nadobúdacou cenou môžete znížiť o preukázateľne vynaložené výdavky spojené s konkrétnou nehnuteľnosťou (ako napr. odmena znalca, advokáta, provízia realitnej kancelárií, náklady súvisiace s rekonštrukciou).

Zdaňovanie pri predaji nehnuteľnosti dedením

Ak ste nehnuteľnosť nadobudli dedením od poručiteľa, ktorý bol v priamom príbuzenskom rade, alebo od manžela/ manželky, od dane bude oslobodený príjem z predaja vtedy, ak uplynulo aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia predmetnej nehnuteľnosti do vlastníctva poručiteľa (nebohého). Výnimkou môže byť, že  doba vlastníctva 5 rokov sa počíta z Vášho vlastníctva a zároveň vlastníctva Vášho poručiteľa. V prípade pochybností sa radšej obráťte na nás, alebo na Vášho správcu dane.

Prenájom nehnuteľností

Osoba, ktorá prenajíma nehnuteľnosť ako nepodnikateľ, je povinná v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom prenajala nehnuteľnosť, požiadať správcu dane o registráciu. Zákon o dani z príjmov ustanovuje, že do príjmov z prenájmu patria aj príjmy z prenájmu nehnuteľnosti vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti. Znamená to, že nájomné dohodnuté v nájomnej zmluve spolu s úhradami za plnenie spojené s užívaním nehnuteľnosti (uhrádzané prenajímateľom)  je predmetom zdanenia. Ak ide o nehnuteľnosť, ktorá je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, registračná povinnosť sa vzťahuje na toho z manželov, ktorý uzatvoril nájomnú zmluvu, a teda je v nej uvedený ako prenajímateľ. Ak sú v zmluve uvedení obaja manželia ako prenajímatelia, povinnosť registrácie vzniká obom manželom.

Tlačivá nájdete na stránke finančnej správy: https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/katalog-danovych-a-colnych/katalog-vzorov-tlaciv

Prípadne nás kontaktujte a my Vám radi poradíme: info@desire.sk alebo 0905881936.

Autor: Mária Cillerová, RSc.