Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Viete aký rozdiel je medzi bytovou budovou a polyfunkčnou budovou?

Pridané: 26.5.2023

Bytová budova a polyfunkčná budova sú dva rôzne typy budov, ktoré majú takmer rovnaký účel, avšak  rozdiely sú v pomere využitia podlahovej plochy. V zmysle stavebného zákona máme definíciu aj pre Bytovú budovu a aj pre Bytový dom

Bytové budovy sú stavby, ktorých najmenej polovica podlahovej plochy je určená na bývanie.

Medzi bytové budovy patria
a) bytové domy,
b) rodinné domy,
c) ostatné budovy na bývanie, napríklad detské domovy, študentské domovy, domovy dôchodcov a útulky pre bezdomovcov.

Bytový dom je budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.

Na druhej strane Polyfunkčná budova nie je definovaná v stavebnom zákone. Jej definícia vyplýva zo zákona o štátnom fonde rozvoja bývania a iných zákonov ako  Zákon o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní. V zmysle toho je možné Polyfunkčnú budovu definovať ako budova so zmiešaným účelom užívania, v ktorej najmenej jedna tretina podlahovej plochy je určená na bývanie a ktorá pozostáva najmenej zo štyroch bytov.

Slovo polyfunkčný je zložené slovo. V prvej jeho časti má grécku predponu poly, ktorá vyjadruje význam mnoho, množstvo, viacnásobnosť t.j. multifunkčnosť domu, resp. účelu jeho využitia. Pre polyfunkčný dom je charakteristický zmiešaný účel užívania, teda polyfunkcia. Zo skúsenosti vieme, že v takýchto polyfunkčných domoch sa zvyčajne nachádza kaviareň, obchodné priestory, potraviny, lekáreň, kozmetický alebo kadernícky salón, kancelárie, reštaurácie, rýchle občerstvenia, či čistiarne atď. 

Bytový dom                                             Polyfunkčný dom = Multifunkčný dom

 

 

 

 

Min.51% slúži na bývanie  Min.33% - max 49% slúži na bývanie
  Zvyšok na doplnkové funkcie a služby bývania
Minimálne 4 byty

Minimálne 4 byty

                              

V závere je teda možné povedať, že hlavným rozdielom medzi bytovou budovou a polyfunkčnou budovou je ich účel a využitie priestorov. Bytové budovy sú väčšou mierou zamerané na bývanie, zatiaľ čo polyfunkčné budovy majú kombinovaný účel a iba malá časť podlahovej plochy je určená na bývanie.

Autor: Mária Cillerová, RSc.