Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Aké sú výhody a riziká predaja/nájmu nehnuteľnosti bez realitky? (2. časť)

Pridané: 21.4.2023

V druhej časti sa zameriame na výhody a riziká pri zazmluvnení klienta, spomenieme si rôzne druhy zmlúv, spomenieme financovanie a odovzdanie nehnuteľnosti. 

Zazmluvnenie klienta

VŠEOBECNE O ZAZMLUVNENÍ:
Pri priamom predaji majiteľom majú všetci záujemci na Vás kontakty. Viete sa vysporiadať s ich neustálym kontaktovaním? Dokážete odpovedať na otázky týkajúce sa realitného procesu, financovania? Dokážete správne načasovať predaj a odovzdanie nehnuteľnosti aj pri takzvanom reťazovom procese predaja? Viete povedať striktné nie, aby ste nenahnevali kupujúceho? Alebo opačne, viete privrieť očkom na niektoré z požiadaviek kupujúcich? Viete sa prispôsobiť v kúpnej zmluve podmienkam stanovených bankou kupujúceho?

Dobrý maklér vie, ako na to!

REZERVÁCIA:
Vybrali ste si klienta a nastáva čas na zazmluvnenie klienta. Budete pripravovať rezervačnú zmluvu, alebo Zmluvu o budúcej zmluve, či rovno kúpnu zmluvu? Pri prenájme rovno nájomnú zmluvu alebo rezervačnú zmluvu? Realitný maklér vie ponúknuť správny proces. Rezervácia nie je len výmysel realitky. Je to proces, ktorým si zazmluvníte klienta na obdobie, kým si vybaví financovanie a Vám sa nemôže stať, že Vám po mesiaci až dvoch povie, že nedostal úver. Medzitým stratíte ostatných záujemcov.

KÚPNA PRÍPADNE NÁJOMNÁ ZMLUVA:
Dúfam, že aj majitelia nehnuteľnosti sú dostatočne obozretní a zmluvu si nechajú vypracovať v advokátskej kancelárii. Tak to robí aj dobrá realitná kancelária. Viete aký typ zmluvy je treba použiť? Pri prenájme nehnuteľnosti existuje pre každý druh nehnuteľnosti iný zákon, podľa ktorého sa zmluva riadi. Viete aké sú povinné náležitosti konkrétnej zmluvy? Viete, že kúpno-predajná zmluva neexistuje? Je iba kúpna zmluva. Zmluvy stiahnuté z internetu sú totiž všeobecné a je nevyhnutné, aby boli upravené odborníkom. Viete správne prečítať obsah zmluvy? Dokážete definovať napríklad dobu alebo lehotu nájmu? Aj keď sa realitka v zmluvách vyzná, ich vypracovanie zabezpečí advokát, ktorý je na túto prácu oprávnený v zmysle živnostenského zákona.

FINANCOVANIE KUPUJÚCIM:
Viete čo robiť, ak je klient natoľko opatrný, že svoju časť hotovosti chce zavinkulovať u notára a zvyšok vyplatiť z hypotéky?Stretávam sa s tým veľmi často. Odpoveďou je, že to nie je možné. Banka totiž požaduje, aby Vaše vlastné finančné prostriedky boli vyplatené skôr, ako oni poukážu svoje prostriedky na účet predávajúceho.

Poznáte princípy bezpečnej úschovy cez notársku alebo bankovú úschovu? Viete, že s hotovosťou viete narábať iba do výšky 15.000,- Eur?

PROCES PODANIA ZMLÚV NA KATASTER:
Dnes je na internete už veľa článkov, ako podať zmluvy na kataster a čo je prílohou k návrhu na vklad. Týka sa to však tých jednoduchších podaní ako je predaj bytu. Ak by ste hľadali informácie k podaniu Dohody o vysporiadaní podielového vlastníctva, Zápise vecného bremena, Zápise záložného práva, Zápisu rozdelenia pozemku v zmysle geometrického plánu tak tých informácií je menej. Chcete rozdeliť pozemok v extraviláne? Viete ako to dá? Aké sú povinné prílohy?

Chcete ušetriť poplatky za vklad? Podajte ho elektronickou cestou. Ak neviete ako na to, obráťte sa na vašu realitnú kanceláriu.

Odovzdanie nehnuteľnosti

Pri odovzdávaní nehnuteľnosti je potrebné správne načasovane. Je potrebné správne zdokumentovať stav, príslušenstvo, zapísať stav meračov, odovzdať kľúče. Dobrá realitná kancelária Vám odovzdá postup, čo všetko je potrebné urobiť pri zmene vlastníka, po zmene vlastníka, pri prepise energií a čo urobiť aj po zmene trvalého bydliska. 

Okrem toho Vám realitka robí aj mediátora. Pri odovzdávaní nehnuteľnosti môžu vzniknúť  aj rôzne kolízne situácie. Stalo sa mi, že súčasťou kúpnej ceny bola aj posteľ. Pri prevzatí nehnuteľnosti, bola posteľ bez roštov a matracov. Ako sa zachovať v takejto situácií?

Alebo pri odovzdaní bytu v nájme si nájomca ponechal modernú smart TV a v byte zanechal a 20-ročnú TV. Ako zvládnete mediáciu? 

ZÁVER:
Sú isté typy ľudí, ktorí predaj alebo prenájom zvládnu a nemajú problém v oblastiach, ktoré som tu načrtla. Takých by som rada videla ako svojich kolegov.  Tí, ktorí nedokážu pochopiť realitný proces správne sa musia rozhodnúť, či im starosti stoja za ušetrenú províziu.  Ja si myslím, že nie.

Ak chcete vedieť aké služby Vám vie realitná kancelária poskytnúť, pozrite sa na ich webovú stránku. Prečítajte si, čo sa skrýva za jednotlivými službami. Prečítajte si blog, ktorý píšu. Overte si referencie maklérov. Overte si skúsenosti a vzdelanie maklérov. Objednajte sa na vstupnú konzultáciu a vyberte si jedného vhodného makléra (o exkluzivite sa dočítate v inom článku). O exkluzivite Vás musí presvedčiť samotný realitný maklér svojimi argumentami a svojim správaním, prezentovaním. Musí si vedieť obhájiť svoju prácu a aj svoju odmenu. To, či svoju prácu robí dobre, nájdete v referenciách.

Dovetok:

Pri písaní tohto článku mi napadali stovky myšlienok, čo všetko sme riešili a čo všetko dokázalo zaskočiť aj mňa skúseného makléra. Avšak ja mám oproti Vám veľkú výhodu. Ja mám za sebou skúsenosti, vedomosti, kolegov, členov únií a združení, právnikov a advokátov a databázu riešení, kontakty na kataster, bankových a finančných poradcov... A kto stojí za Vami?

Ak nik, tak to môžeme byť práve MY, vaša Realitná kancelária DESIRE REAL. 

Autor: Mária Cillerová, RSc.