Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Chcete si prenajať nehnuteľnosť? Poradíme 10 krokov ako všetko hravo zvládnuť.

Pridané: 12.5.2023

Ak si hľadáte byt, či dom poradíme Vám, ako na to! Ušetríte svoj čas, ak budete vedieť čo vás presne čaká. Takže poďme na to: 

  1. Spravte si prieskum trhu s nehnuteľnosťami a získajte vstupné  informácie o aktuálnej ponuke, cene a lokalitách. Stanovte si parametre, čo by nehnuteľnosť mala mať.
  2. Určite si maximálny rozpočet, ktorý bude zahŕňať cenu nájomného aj energií, prípadne ďalších služieb ako internet, či káblová televízia.
  3. Hľadajte potencionálne byty, alebo oslovte realitnú kanceláriu, ktorá Vám cez službu asistencia nájomcu vyhľadá vhodné byty.
  4. Kontaktujte majiteľov bytu. Zistite telefonicky, koľko parametrov spĺňa daná nehnuteľnosť. Dohodnite si termín obhliadky.
  5. Na obhliadky sa pripravte. Vytlačte si ponuky. Choďte na obhliadky a do vytlačenej ponuky si vpíšte svoje poznámky a pocity. Hodí sa Vám to, ak absolvujete niekoľko prehliadok naraz v jeden deň.
  6. Po obhliadke si vytvorte zoznam preferovaných bytov. Zistite si ďalšie dôležité informácie, napríklad ako ďaleko je MDH, obchod, škôlka, ako dlho budete cestovať do práce.
  7. Ak máte vybranú nehnuteľnosť, oznamte majiteľom, že máte záujem o nájom a požiadajte o predloženie nájomnej zmluvy na kontrolu.
  8. Pred podpisom ešte raz požiadajte o kontrolu bytu. Pokiaľ je všetko v poriadku, spíšte preberací protokol po obsahovej stránke.
  9. Podpíšte nájomnú zmluvu, a uhraďte zábezpeku a prvé nájomné.
  10. Prevezmite si nehnuteľnosť a podpíšte preberací protokol, zdokumentujte stav fotografiami, spíšte stav meračov, kľúčov a podrobný zoznam zariadenia a vybavenia nehnuteľnosti.

Autor: Mária Cillerová, RSc.